tylko michalbuchta.eu
cały internet

centralizacja triumfem samorządności?

W czasie debaty nad swoją kandydaturą do KRRiTV, Witold Kołodziejski oceniał postawę Rady Miasta Stołecznego w czasie głosowania nad wygaśnięciem mandatu Lecha Aleksandra Kaczyńskiego. Kandydat jest przewodniczącym rady z ramienia klubu PiS.

Mieczysław Augustyn (PO) zapytał kandydata o ocenę decyzji Rady Miasta w sprawie wygaśnięcia mandatu Lecha Kaczyńskiego po objęciu urzędu Prezydenta RP. Kołodziejski odparł, że była to decyzja kolegialna, a on sam – jako przewodniczący – miał obowiązek poddać wniosek pod głosowanie. Wtedy Augustyn wyjaśnił, że chodziło mu o osobistą ocenę, poprosił również o przypomnienie, jak Kołodziejski w tej sprawie głosował.

Witold Kołodziejski odpowiedział:

Proszę państwa, głosowałem za tym i cały czas moje stanowisko? Może nie powiem, jak głosowałem, ale dużo jaśniej to wyrażę, jeśli powiem, że moje stanowisko w tej sprawie zawsze było jednoznaczne.

Uważałem, że należy umożliwić parlamentowi, a więc również Senatowi, wypowiedzenie się w kwestii wcześniejszych wyborów prezydenckich w Warszawie i dostosować się do tej decyzji.

Teraz mamy poprawioną ustawę i możemy w radzie sami zadecydować, jako samorząd, czy chcemy aby w Warszawie były wcześniejsze wybory prezydenckie, czy też tego nie chcemy. Uważam, że to jest triumf samorządności. (…)

[źródło: stenogram]

Umożliwić parlamentowi wypowiedzenie się w kwestii wyborów w mieście. Interpretując, jest to świadoma prośba (którą stanowi odwlekanie decyzji) do konstytucyjnych organów państwowych o ingerencję w sprawę samorządu. Art. 165 ust. 2 Konstytucji RP stwierdza, że samodzielność jednostek samorządu terytorialnego podlega ochronie sądowej. W takim razie złamano zapis ustawy zasadniczej.

Przykre jest, że radny nie czuje odpowiedzialności za swoje miasto. Czekanie na decyzję centrum nie służy decentralizacji. Triumfu tu nie widzę. Prędzej ślepe poddaństwo partii.

wykop twitter blip śledzik gwar digg del.icio.us technorati

skomentuj

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strona korzysta z systemu zarządzania treścią Wordpress i motywu Digg 3 Column.