tylko michalbuchta.eu
cały internet

uczciwy nazista

Czy słowo nazista może być używane obok wyrazu uczciwość? Tak.

Przybył do Polski papież Benedykt XVI i z tej okazji axelowski Dziennik opublikował dziś fragmenty osobistej biografii Josepha Ratzingera spisanej przez Roberta Moynihana. Jak wiadomo, Ratzinger był w HJ, ale akurat nie to jest najistotniejsze.

Cytat:

Jako seminarzysta zostałem w 1941 roku zapisany do Hitlerjugend; gdy tylko skończyłem gimnazjum, przestałem chodzić na zebrania. Nie była to łatwa decyzja, bo zniżka na czesne, której bardzo potrzebowałem, była związana z uczestnictwem w spotkaniach tej organizacji. Dzięki Bogu pomógł mi matematyk. Sam był nazistą, ale uczciwym. ?Pójdź tam choć raz i weź zaświadczenie? – namawiał mnie. Kiedy zorientował się, że nie mam zamiaru stawiać się na zebraniach, odebrał dokument za mnie: dzięki temu mogłem w dalszym ciągu trzymać się od Hitlerjugend z daleka.

Papież twierdzi zatem, że w NSDAP bywali uczciwi ludzie. Moim zdaniem słowa napisane w pierwszym zdaniu tej notki (nazista i uczciwość) się wykluczają. Być może generalizuję, ale przecież nie wszyscy należeli do partii. Czy posiadanie legitymacji nie wiązało się z przyjęciem (przynajmniej w części) zbrodniczego światopoglądu narodowych socjalistów?

wykop twitter blip śledzik gwar digg del.icio.us technorati

komentarze

  1. Czemu nie? U socjalistów [niezależnie od flavoru] wyklucza się tylko logiczne AND: uczciwy AND douczony [np. w ekonomii]. Uczciwy socjalista XOR douczony socjalista daje jak najbardziej TRUE.

  2. Poprawna alternatywa zakłada, że przynajmniej jedna z mozliwości jest prawdziwa. A zatem Auschwitz budowali uczciwi albo douczeni, tak?

  3. uczciwy nazista się wyklucza? Co ma piernik do wiatraka? To że ktoś należał do NSDAP nie oznaczało że np: nie płacił podatków czy nie oszukiwał ludzi w sklepie.

  4. Wyraźnie zaznaczyłem w notce, że moim zdaniem się wyklucza. Jeśli ktoś należy do takiej partii, to nie może być uczciwy (przypominam, że to czasy mniej więcej w połowie wojny, a należenie do NSDAP raczej nie było warunkiem koniecznym aby wojnę przeżyć).

  5. No cóż, przyznam szczerze, że za mało wiem o szeregowych członkach NSDAP, ale jeśli było z nimi podobnie jak z członkami PZPR czy np. KPZR, to to nie masz racji.

  6. Uwielbiam takie założenia i implikacje. Trudno cokolwiek odpowiedzieć, odeprzeć, ripostować, bo to zdanie zamyka wszelką dyskusję.
    Masz zadatki na polityka 😉

  7. Rozumiem że „twoim zdaniem” ale ja chce ci udowodnić że „twoje zdanie” może mijać sie z prawdą 😉

skomentuj

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strona korzysta z systemu zarządzania treścią Wordpress i motywu Digg 3 Column.