tylko michalbuchta.eu
cały internet

XXI wiek wchodzi do sfery polityki

Co łączy kanclerz Angelę Merkel (CDU), eurokomisarz Margot Wallström (SAP) i deputowanego Ryszarda Czarneckiego (SRP)?

Pierwsza z pań, chadecka kanclerz federalna RFN, dr Merkel, nagrała niedawno videopodcast (czy ja nie tworzę neologizmu?). 8 czerwca zwróciła się do współobywateli w kontekście zbliżających się Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Zamieszczono zapis tekstowy (w wersji oryginalnej i po angielsku). Dwa ważne cytaty:

Nowe możliwości techniczne fascynują nie tylko młodych ludzi. Również ja mam z nich radość.

Proszę pisać Państwa opinie e-mailem. Jest to dla mnie ważne, aby wiedzieć, co Państwo myślą np. o reformach, którymi zajmuje się rząd federalny.

W ten sposób wypracowuje się zbliżenie państwa, władzy (reprezentowanych przez Merkel) do obywatela. Videopodcast jest lepszy od zwykłej konferencji prasowej, ponieważ użytkownikowi stwarza się wrażenie, że dana osoba mówi tylko do niego, że dba o jego potrzeby. Co innego konferencja przed kamerami, z której widzimy tylko krótkie wycinki w newsach, a co innego ponaddwuminutowa wypowiedź, którą każdy może przewijać, ściszać, zatrzymywać. No, i nie ma niewygodnych pytań od dziennikarzy…

Oprócz Mundialu, 17 czerwca pani kanclerz wypowiedziała się nt. pieniędzy dla rodziców, a w zeszłą sobotę ? o reformie służby zdrowia. Poza tym na stronie pani kanclerz można obejrzeć zdjęcia z wizyt na stadionach, m.in. pocieszanie prezydenta Kaczyńskiego (14 czerwca).

Wiceprzewodnicząca KE, szwedzka socjaldemokratka Wallström, prowadzi bloga w domenie Komisji. Pisała m.in. o wizycie w Polsce (dwukrotnie: 31 maja i 7 czerwca). Bloga prowadzi również deputowany Samoobrony do PE, Ryszard Czarnecki, zamieszczając ? oprócz komentarzy dotyczących aktualnych wydarzeń ? wiadomości o swoich prywatnych sprawach.

E-polityka. Właśnie tak bym to nazwał (nie zważając na istniejący pod tą nazwą serwis internetowy, bo jest to strona o charakterze informacyjnym). Jak widać, nie jest zarezerwowana tylko dla ugrupowań postępowych. Co ciekawe, na Zachodzie sfera publiczna przekonuje się do Web 2.0 i Internetu w ogóle, u nas wciąż są to pojedyncze przypadki, takie jak wspomniany blog Czarneckiego czy jednorazowy komiks wyborczy na stronie Adama Zdziebły, kandydata na posła z mojego miasta.

wykop twitter blip śledzik gwar digg del.icio.us technorati

komentarz

  1. Blogi są najbardziej popularne chyba wśród polityków francuskich.

    PS http://en.wikipedia.org/wiki/Vodcast 😉

skomentuj

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strona korzysta z systemu zarządzania treścią Wordpress i motywu Digg 3 Column.