tylko michalbuchta.eu
cały internet

narasta antyniemiecka fobia nacjonalistów

Zaczęła się antyniemiecka kampania propagandowa na całego. Będzie ona podgrzewała ksenofobiczne nastroje w społeczeństwie, i zapewne przyczyni się do poparcia ekstremistów w jesiennych wyborach. Co mam na myśli? Pomysł LPR-u dotyczący odebrania mniejszościom narodowym praw politycznych.

Argumentem jest rzekomy analogiczny brak praw mniejszości zamieszkujących RFN. Zdaniem Janusza Dobrosza, najlepszym przykładem na poparcie tej tezy jest fakt, iż w Niemczech nawet w wyborach do Landtagu (niemiecki parlament lokalny) nie ma zasady przewidującej, że mniejszości mogłyby wejść do niego nie przekroczywszy 5 proc. progu (cytat z PAP).

Oj, słabo pan poseł zna niemieckie prawo. Gdyby znał, to może by wiedział, że prawo wyborcze w każdym kraju związkowym jest inne. Co prawda z reguły to właśnie kraj decyduje, które grupy mają prawo do uznania za mniejszość narodową, ale jak wyjaśnić obecność duńskiej mniejszości w landtagu Szlezwiku-Holsztyna? Jak wyjaśnić nieobecność mniejszości tureckiej? I wreszcie ? jeśli Polacy są tam tak liczni, to bez przeszkód kandydowaliby do organów przedstawicielskich. A najśmieszniejszy w całej tej sytuacji jest fakt, że to robią! Radzę przejrzeć listy wyborcze do parlamentów: europejskiego, federalnego, krajowych (podobnie z osobami tureckiego pochodzenia).

Bardziej tragiczny jest fakt, że sprawa progu wyborczego trafiła na jedynkę Süddeutsche Zeitung, o czym pisze onet. Stosunki polsko-niemieckie dawno nie były tak złe, ale inicjatywa Ligi może je zupełnie unicestwić.

Mój optymizm sprzed dwóch miesięcy zmarł śmiercią naturalną.

wykop twitter blip śledzik gwar digg del.icio.us technorati

komentarze

  1. co innego kandydowanie a co innego uprzywilejowana pozycja. nie chce wypowiadac sie autorytatywnie ale cos sie mi wydaje ze tylko dzieki temu mniejszosc niemiecka zasiada w polskim parlamenice

    i nawet mniejszosc dunska w landtagu Szlezwiku- Holsztyna jest bardziej dla mnie zrozumiala (prawidlowosci geograficzne) niz mniejszosc niemiecka w polskim parlamencie

    V

  2. druszniku, mniejszość duńska w SH jest tam z tego samego powodu co niemiecka w RP – prawidłowości historyczne. Tak jak polska wokół Wilna czy Grodna.
    Dwa mandaty (tyle zazwyczaj zdobywają przedstawiciele MN) to żaden przywilej. To oscyluje w granicach połowy procenta foteli sejmowych.

skomentuj

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strona korzysta z systemu zarządzania treścią Wordpress i motywu Digg 3 Column.