tylko michalbuchta.eu
cały internet

wybory w Berlinie i Meklemburgii (17 września 2006)

Flaga Berlina Flaga Meklemburgii-Pomorza PrzedniegoW najbliższą niedzielę w dwóch krajach związkowych RFN odbędą się wybory do parlamentów: do Parlamentu Krajowego (Landtag) Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MPP) i do Izby Deputowanych (Abgeordnetenhaus) Berlina. Odpowiednio będzie to V i XVI kadencja.

Wybory nie będą miały znaczenia politycznego na poziomie federalnym, bo rządząca wielka koalicja CDU/CSU-SPD ma przytłaczającą większość w Bundesracie. Elekcja będzie miała jednak wymiar ważnego testu dla ugrupowań koalicyjnych. Dla obserwatorów z pewnością istotniejsze będą wybory w stolicy państwa, natomiast północno-wschodni land będzie widziany przez pryzmat przynależenia do byłej NRD, a być może również fakt, że tutaj swą karierę polityczną rozpoczynała kanclerz Angela Merkel.

Berlin i MPP mają podobne systemy wyborcze: w obydwu landach mamy do czynienia ze spersonalizowanymi wyborami proporcjonalnymi z 5-procentowym progiem wyborczym (w przypadku Berlina dodatkowo istnieje próg jednego mandatu; oznacza to, że po zdobyciu mandatu w okręgu jednomandatowym komitet ma prawo do uczestniczenia w podziale tzw. głosów wtórnych), w których wyborcy mają dwa głosy, czynne i bierne prawo wyborcze osiąga się po ukończeniu 18 lat, a podział głosów następuje na podstawie formuły Hare-Niemeyera. Do tego dochodzi długość kadencji: w MPP będzie ona trwała pięć lat (dotychczas cztery), podobnie w Berlinie (od 1999). Landtag MPP liczy 71 deputowanych (36 wybieranych w JOW-ach), a berlińska ID ? 130 (w tym 78 wybranych bezpośrednio).

Istotna jest popularność lewicy. Prym wiodą socjaldemokraci (SPD): w poprzednich wyborach zdobyli 29,7% głosów w Berlinie (2001) i 40,6% w MPP (2002). W obydwu krajach rządzą wspólnie z postkomunistycznymi socjalistami z Linkspartei.PDS (Berlin 22,6%, MPP 16,4%). W stolicy państwa ważną rolę odgrywa również Sojusz’90/Zieloni (9,1%). Wyniki wyborcze chadeków (CDU) utrzymują się na stałym poziomie w Schwerinie, powyżej 30% (1998: 30,2%, 2002: 31,4%).

Inaczej jest w Berlinie ? ze względu na aferę bankową, w którą zamieszani byli prominenci CDU, czarni doznali ogromnej porażki w przedterminowych wyborach w 2001 r. Rządząca od 1991 wielka koalicja rozpadła się, odwołany został długoletni rządzący burmistrz Eberhard Diepgen. Stworzono czerwono-zieloną koalicję mniejszościową, tolerowaną przez PDS. Nowym szefem berlińskiego rządu (zwanego ?senatem?; członkowie są senatorami, a nie ministrami) został Klaus Wowereit. Pozostał na stanowisku po wyborach 21 października 2001, ale już jako szef koalicji SPD-PDS. Z polskiego punktu widzenia ciekawostką jest wysoka frekwencja w tego typu wyborach ? pięć lat temu wyniosła 68,1%. Trzeba też dodać, że rządzącymi burmistrzami Berlina byli m.in. Willy Brandt i Richard von Weizsäcker.

Jak można się było spodziewać, Wowereit jest liderem kampanii swojej partii również w tegorocznych wyborach. Głównym kandydatem Partii Lewicy jest senator zajmujący się gospodarką, Harald Wolf. W trudnej sytuacji jest CDU: sondaże przewidują porażkę, ponadto długo nie można było znaleźć lidera kampanii. Klaus Töpfer (urodzony w Wałbrzychu), który miał szansę zagrozić Wowereitowi, odmówił. Zastąpił go Friedbert Pflüger, deputowany do Bundestagu i sekretarz stanu w federalnym ministerstwie obrony. Najważniejszymi kwestiami w kampanii są problemy budżetowe miasta, sytuacja w szkolnictwie oraz integracja.

Mimo problemów federalnej SPD (zmiany szefostwa, słabsza pozycja w koalicji w Bundestagu), przewiduję zwycięstwo Wowereita. Nie popełnił większych błędów, jest znany i lubiany. Minusem dla umiarkowanych zwolenników SPD jest z pewnością koalicja z Linkspartei.

Sondaże (z wahlrecht.de):

Berlin (instytut Emnid, 10 września): SPD 33%, Linkspartei.PDS 15%, CDU 22%, FDP 9%, S’90/Zieloni 14%

MPP (instytut FGW, 8 września): CDU 33%, FDP 7%, SPD 29%, Linkspartei.PDS 18%, ? uwaga! ? NPD 7%

wykop twitter blip śledzik gwar digg del.icio.us technorati

skomentuj

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strona korzysta z systemu zarządzania treścią Wordpress i motywu Digg 3 Column.