tylko michalbuchta.eu
cały internet

spór o cysorza czy o korzenie?

Jak informuje katowicka Wyborcza, burmistrz Cieszyna uznał, że portret cesarza Franiszka Józefa I nie powinien wisieć w sali sesyjnej Rady Miasta. Jednak oprócz prostego alternatywnego problemu przedwyborczego znajduję w tym zamieszaniu jeszcze jeden sens.

Polskie władze od kilkudziesięciu lat próbują wyrugować wszelkie oznaki związków z kulturą niemiecką. Dobrym na to przykładem jest chociażby ? również opisywany przez GW ? przypadek katowickiego Liceum im. Mickiewicza. W tym roku obchodzi 135-lecie założenia, ale dotąd świętowano tylko słuszną rocznicę przejęcia placówki przez polskie władze. Dopiero od niedawna zezwolono na obchodzenie prawdziwej rocznicy.

W Cieszynie jest odwrotnie: dotychczas kaiser nikomu nie przeszkadzał, a nawet (w biznesie turystycznym) pomagał. Teraz nagle przestał być wzorem męża stanu, a zaczął być postrzegany tylko jako władca obcego państwa. Patrząc na długą listę burmistrzów Cieszyna, mam wrażenie, że to pan Ficek jest Przedstawicielem Obcego Państwa. Bürgermeister Ficek stwierdził też, że przecież tu jest uchwalane nasze lokalne prawo. To tak, jakby w Pałacu Prezydenckim pojawił się portret cara Aleksandra II albo carycy Katarzyny. Wystarczy odrobina wiedzy historycznej, żeby wiedzieć, kim była imperatrissa (???????????) Katarzyna II Wielka. I inny jest odbiór tej własnie postaci, zapewne nawet w rodzimym Szczecinie, niż dobrotliwego Franza Josepha w Teschen.

Podobnie jest ze wspomnianymi Katowicami. Porządny polski narodowiec nie dopuści do siebie myśli, że jest to z założenia miasto niemieckie (a wręcz pruskie) i ewangelickie. Co z tego, że założyciele byli właśnie luteranami; co z tego, że byli Niemcami? Co z tego, że jedyna katowicka noblistka była również niemiecką ewangeliczką? Problem w tym, że w zakompleksionej Polsce pierwszeństwo ma Maria Skłodowska-Curie, a Marii Goeppert-Mayer poświęcono tylko tabliczkę na rodzinnym domu.

wykop twitter blip śledzik gwar digg del.icio.us technorati

komentarze

  1. oj michale, RAŚista z Ciebie pierwszorzędny ;] pierwsze- akurat tutaj zgadzam sie z prezydentem w kwestii zdjęcia cesarza. generalnie jestem Polakiem (po pierwsze) pomimo że urodziwłem się w Cieszynie i mam polowe rodziny w tych stronach. a tak baj de łej- Maria Goeppert-Mayer zdobyla tylko jednego Nobla ;P

  2. Nie należę do RAŚ 😛 A poza tym to akurat nie ma wiele wspólnego z autonomizmem. Po prostu MSC miała niewiele związków z Katowicami (jeśli w ogóle), a MGM tutaj właśnie się urodziła?

    Burmistrzem, burmistrzem, jeszcze Cieszyn tak wielki nie jest żeby miał prezydenta 😉

skomentuj

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strona korzysta z systemu zarządzania treścią Wordpress i motywu Digg 3 Column.