tylko michalbuchta.eu
cały internet

Warszawa zasługuje na status odrębnego województwa!

Wybory samorządowe już za nami, więc jest to idealny czas na publiczną debatę o kondycji i strukturze samorządu terytorialnego w Polsce. Teraz dyskusja zmieni swoje oblicze, zamiast agresywnych kampanii będzie można usiąść i spokojnie porozmawiać. Co prawda nowe władze teraz nie muszą już niczego obiecywać, ale mogą myśleć o rozwiązaniu problemów swoich miast i regionów.

Jako obserwator spoza Warszawy widzę, że stolica znacznie różni się od otaczających ją powiatów i całego województwa. Przypominam też, że stolice europejskich krajów zazwyczaj mają status miast, ale stanowią zarazem najwyższe jednostki administracji terytorialnej państw, na równi z wielkimi regionami. Berlin jest osobnym krajem związkowym, Moskwa i Praga są miastami wydzielonymi (odpowiednio Federacji Rosyjskiej i Republiki Czeskiej), Londyn jest jednym z regionów Anglii, a Madryt ? wspólnotą autonomiczną. Czy Warszawa jest gorsza?

Warszawa (bez obszarów podmiejskich) ma więcej mieszkańców niż każde z tych 5 województw: lubuskie, opolskie, podlaskie, świętokrzyskie czy warmińsko-mazurskie. Od pewnego czasu pojawia się koncepcja utworzenia województwa środkowopomorskiego, którą będą lansowali główni politycy z tamtego obszaru: Przemysław Gosiewski, Andrzej Lepper i Robert Strąk. Zapewne nie zauważyli, że tak małe regiony, sztucznie stworzone, mogą nie dać sobie rady w zjednoczonej Europie?

Światopogląd

Dobrym argumentem może też być kwestia podziałów politycznych. Metropolia Warszawa głosuje zupełnie inaczej niż otaczające ją okolice rolnicze z mniejszymi miastami (Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce). Wyraźnie pokazuje to przykład drugiej tury wyborów prezydenckich, która odbyła się 23 października 2005 r. Na poniższej ilustracji widzimy wyniki głosowania w województwie mazowieckim: odcienie koloru niebieskiego oznaczają poparcie dla Lecha Aleksandra Kaczyńskiego, a kolor pomarańczowy ? Donalda Franciszka Tuska.

Kaczyński-Tusk

Dobrym przykładem moga też być tegoroczne wybory samorządowe. Wystarczy porównać wyniki do stołecznej Rady Miasta z wynikami do sejmiku ? są od siebie bardzo różne:

Komitet Warszawa Sejmik
Platforma Obywatelska 40,31% (1.) 24,47% (2.)
Prawo i Sprawiedliwość 29,38% (2.) 24,96% (1.)
Lewica i Demokraci 18,03% (3.) 12,68% (4.)
Liga Polskich Rodzin 2,5% (4.) 5,98% (5.)
Polskie Stronnictwo Ludowe brak listy 19,59% (3.)

Historia

Od 1918 roku miasto stołeczne posiadało status województwa, z przerwą w latach 1939-1945. Po I wojnie światowej Polska była administracyjnie podzielona na 16 regionów oraz Warszawę jako miasto wydzielone i jednocześnie stolica województwa warszawskiego. Po 1945 najpierw istniało 14 województw oraz dwa miasta wydzielone: stolica i Łódź (potem dodano kolejne województwa i 3 miasta wydzielone: Kraków, Poznań i Wrocław).

Reforma z 1 czerwca 1975 r. przyniosła istotne zwiększenie liczby województw, stworzono województwo warszawskie, które stanowiły: Warszawa i przyległe terytoria.

W 1999 r. dogłębnie zmieniono strukturę administracyjną RP, jednocząc Warszawę i okolicę z częściami ośmiu innych województw. Powstał jeden, wielki region. Dla porównania ? pozostawiono w prawie niezmienionej formie karłowate województwa: opolskie i świętokrzyskie (zmiana nazwy z kieleckiego i dodanie paru powiatów byłego tarnobrzeskiego).

Zyski ekonomiczne

Korzyści mają charakter dwustronny. Warszawa nie będzie już kojarzona z biednym Mazowszem. Populistycznie można dodać, że nie będzie już musiała utrzymywać ?reszty?. A pozostała część ziem mazowieckich bedzie mogła czerpać ? większymi niż dotychczas ? garściami z unijnego budżetu. Wynika to z faktu, że stolica znacznie zawyża wszelkie rankingi i raporty ekonomiczne województwa, dzięki czemu Mazowsze bez Warszawy nie ma szans na tyle ?, co porównywalne regiony.

Projekt ustawy

Przedstawiam autorski projekt ustawy, wprowadzającej od 2011 r. województwo warszawskie. Zakładam, iż stolica województwa mazowieckiego będzie podzielona ? siedzibą wojewody będzie Radom, a sejmik będzie urzędował w Płocku. Proszę o sugestie zmian, poprawek, a także o wyrazu poparcia i dezaprobaty :)

PS Mój pomysł nie ma związku z obecnymi zawirowaniami polityczno-prawnymi wokół oświadczeń majątkowych prezydent i jej męża.

wykop twitter blip śledzik gwar digg del.icio.us technorati

komentarze

 1. Wspomnę o tym jutro na prezentacji u Jachima. 😉

 2. Mam małe pytanie czy po powstaniu Silesia także powinna stać się samodzielnym województwem(w końcu będzie największym miastem Polski).

 3. Przede wszystkim, Silesia będzie miastem nie jutro, i nie w tym roku. Wojewoda Pietrzykowski stawia na stopniowe przechodzenie z konfederacji częściowo niezależnych miast w stronę jednego dużego organizmu.
  Niestety, i to równie ważne, dotychczas nie przedstawiono żadnego projektu ustawy dotyczącej Silesii. Trudno więc przewidywać, co będzie za dwa lata.

 4. Jak słyszę tu o „radzeniu sobie” w zjednoczonej Europie danego województwa, to mi się wesoło robi. Przeciez są w UE kraje, które są o połowę mniejsze od mazowieckiego i śląskiego jak Słowenia czy Estonia i świetnie sobie dają radę. Maja poza tym swój rzad, parlament, siły zbrojne i własny korpus dyplomatyczny. Nie wspominam już o kilkusetysięcznych państwach np. Malcie albo Cyprze…
  Naprawdę – pozbądźmy się z dyskusji publicznej mitów dot. wielkości regionów. Spójżcie jak sprawy się mają w innych krajach, a nie gadajcie bez sesu że województwo żeby było dobre, to musi mieć klka milionów mieszkańców i powierzchnię przypominającą obszarowo Słowację albo Litwę…

 5. Neptunie, sądzę iż źle odczytałeś moje intencje w stosunku do obszaru woj. mazowieckiego. Akurat ten casus dobitnie pokazuje, że że integracja 8 byłych województw jest pomysłem nietrafionym. Jeśli chodzi o środkowopomorskie, to tutaj argumentem przeciw jest nie tylko wielkość terytorialna, ale również (a nawet przede wszystkim) zasobność gospodarcza regionu. Dość podobnie jest zresztą z częstochowskim…

 6. Stolica województwa mazowieckiego powinna pozostać w Warszawie, po wydzieleniu jej jako obszaru stołecznego metropolitalnego. Stolica w Radomiu to absurd, kto z Ciechanowa i Ostrołęki tam dotrze ?

 7. Kwestia stolic to szczegół do dopracowania, akurat ta (nieco kontrowersyjna) kwestia miała pobudzić dyskusję.

  Z innej beczki:
  Rząd mnie posłuchał? 😉

 8. Prezydent za wydzieleniem Warszawy z Mazowsza

skomentuj

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strona korzysta z systemu zarządzania treścią Wordpress i motywu Digg 3 Column.