tylko michalbuchta.eu
cały internet

Warszawa zasługuje na status odrębnego województwa!

Wybory samorządowe już za nami, więc jest to idealny czas na publiczną debatę o kondycji i strukturze samorządu terytorialnego w Polsce. Teraz dyskusja zmieni swoje oblicze, zamiast agresywnych kampanii będzie można usiąść i spokojnie porozmawiać. Co prawda nowe władze teraz nie muszą już niczego obiecywać, ale mogą myśleć o rozwiązaniu problemów swoich miast i regionów.

Jako obserwator spoza Warszawy widzę, że stolica znacznie różni się od otaczających ją powiatów i całego województwa. Przypominam też, że stolice europejskich krajów zazwyczaj mają status miast, ale stanowią zarazem najwyższe jednostki administracji terytorialnej państw, na równi z wielkimi regionami. Berlin jest osobnym krajem związkowym, Moskwa i Praga są miastami wydzielonymi (odpowiednio Federacji Rosyjskiej i Republiki Czeskiej), Londyn jest jednym z regionów Anglii, a Madryt – wspólnotą autonomiczną. Czy Warszawa jest gorsza?

Warszawa (bez obszarów podmiejskich) ma więcej mieszkańców niż każde z tych 5 województw: lubuskie, opolskie, podlaskie, świętokrzyskie czy warmińsko-mazurskie. Od pewnego czasu pojawia się koncepcja utworzenia województwa środkowopomorskiego, którą będą lansowali główni politycy z tamtego obszaru: Przemysław Gosiewski, Andrzej Lepper i Robert Strąk. Zapewne nie zauważyli, że tak małe regiony, sztucznie stworzone, mogą nie dać sobie rady w zjednoczonej Europie…

Światopogląd

Dobrym argumentem może też być kwestia podziałów politycznych. Metropolia Warszawa głosuje zupełnie inaczej niż otaczające ją okolice rolnicze z mniejszymi miastami (Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce). Wyraźnie pokazuje to przykład drugiej tury wyborów prezydenckich, która odbyła się 23 października 2005 r. Na poniższej ilustracji widzimy wyniki głosowania w województwie mazowieckim: odcienie koloru niebieskiego oznaczają poparcie dla Lecha Aleksandra Kaczyńskiego, a kolor pomarańczowy – Donalda Franciszka Tuska.

Kaczyński-Tusk

Dobrym przykładem moga też być tegoroczne wybory samorządowe. Wystarczy porównać wyniki do stołecznej Rady Miasta z wynikami do sejmiku – są od siebie bardzo różne:

Komitet Warszawa Sejmik
Platforma Obywatelska 40,31% (1.) 24,47% (2.)
Prawo i Sprawiedliwość 29,38% (2.) 24,96% (1.)
Lewica i Demokraci 18,03% (3.) 12,68% (4.)
Liga Polskich Rodzin 2,5% (4.) 5,98% (5.)
Polskie Stronnictwo Ludowe brak listy 19,59% (3.)

Historia

Od 1918 roku miasto stołeczne posiadało status województwa, z przerwą w latach 1939-1945. Po I wojnie światowej Polska była administracyjnie podzielona na 16 regionów oraz Warszawę jako miasto wydzielone i jednocześnie stolica województwa warszawskiego. Po 1945 najpierw istniało 14 województw oraz dwa miasta wydzielone: stolica i Łódź (potem dodano kolejne województwa i 3 miasta wydzielone: Kraków, Poznań i Wrocław).

Reforma z 1 czerwca 1975 r. przyniosła istotne zwiększenie liczby województw, stworzono województwo warszawskie, które stanowiły: Warszawa i przyległe terytoria.

W 1999 r. dogłębnie zmieniono strukturę administracyjną RP, jednocząc Warszawę i okolicę z częściami ośmiu innych województw. Powstał jeden, wielki region. Dla porównania – pozostawiono w prawie niezmienionej formie karłowate województwa: opolskie i świętokrzyskie (zmiana nazwy z kieleckiego i dodanie paru powiatów byłego tarnobrzeskiego).

Zyski ekonomiczne

Korzyści mają charakter dwustronny. Warszawa nie będzie już kojarzona z biednym Mazowszem. Populistycznie można dodać, że nie będzie już musiała utrzymywać „reszty”. A pozostała część ziem mazowieckich bedzie mogła czerpać – większymi niż dotychczas – garściami z unijnego budżetu. Wynika to z faktu, że stolica znacznie zawyża wszelkie rankingi i raporty ekonomiczne województwa, dzięki czemu Mazowsze bez Warszawy nie ma szans na tyle , co porównywalne regiony.

Projekt ustawy

Przedstawiam autorski projekt ustawy, wprowadzającej od 2011 r. województwo warszawskie. Zakładam, iż stolica województwa mazowieckiego będzie podzielona – siedzibą wojewody będzie Radom, a sejmik będzie urzędował w Płocku. Proszę o sugestie zmian, poprawek, a także o wyrazu poparcia i dezaprobaty :)

PS Mój pomysł nie ma związku z obecnymi zawirowaniami polityczno-prawnymi wokół oświadczeń majątkowych prezydent i jej męża.

wykop twitter blip śledzik gwar digg del.icio.us technorati

komentarze

 1. Wspomnę o tym jutro na prezentacji u Jachima. 😉

 2. Mam małe pytanie czy po powstaniu Silesia także powinna stać się samodzielnym województwem(w końcu będzie największym miastem Polski).

 3. Przede wszystkim, Silesia będzie miastem nie jutro, i nie w tym roku. Wojewoda Pietrzykowski stawia na stopniowe przechodzenie z konfederacji częściowo niezależnych miast w stronę jednego dużego organizmu.
  Niestety, i to równie ważne, dotychczas nie przedstawiono żadnego projektu ustawy dotyczącej Silesii. Trudno więc przewidywać, co będzie za dwa lata.

 4. Jak słyszę tu o „radzeniu sobie” w zjednoczonej Europie danego województwa, to mi się wesoło robi. Przeciez są w UE kraje, które są o połowę mniejsze od mazowieckiego i śląskiego jak Słowenia czy Estonia i świetnie sobie dają radę. Maja poza tym swój rzad, parlament, siły zbrojne i własny korpus dyplomatyczny. Nie wspominam już o kilkusetysięcznych państwach np. Malcie albo Cyprze…
  Naprawdę – pozbądźmy się z dyskusji publicznej mitów dot. wielkości regionów. Spójżcie jak sprawy się mają w innych krajach, a nie gadajcie bez sesu że województwo żeby było dobre, to musi mieć klka milionów mieszkańców i powierzchnię przypominającą obszarowo Słowację albo Litwę…

 5. Neptunie, sądzę iż źle odczytałeś moje intencje w stosunku do obszaru woj. mazowieckiego. Akurat ten casus dobitnie pokazuje, że że integracja 8 byłych województw jest pomysłem nietrafionym. Jeśli chodzi o środkowopomorskie, to tutaj argumentem przeciw jest nie tylko wielkość terytorialna, ale również (a nawet przede wszystkim) zasobność gospodarcza regionu. Dość podobnie jest zresztą z częstochowskim…

 6. Stolica województwa mazowieckiego powinna pozostać w Warszawie, po wydzieleniu jej jako obszaru stołecznego metropolitalnego. Stolica w Radomiu to absurd, kto z Ciechanowa i Ostrołęki tam dotrze ?

 7. Kwestia stolic to szczegół do dopracowania, akurat ta (nieco kontrowersyjna) kwestia miała pobudzić dyskusję.

  Z innej beczki:
  Rząd mnie posłuchał? 😉

 8. Prezydent za wydzieleniem Warszawy z Mazowsza

skomentuj

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strona korzysta z systemu zarządzania treścią Wordpress i motywu Digg 3 Column.