tylko michalbuchta.eu
cały internet

koniec ery Stoibera. kto będzie następcą?

Markus Soeder30 września 2007 ? taką datę wyznaczył Edmund Stoiber na ustąpienie ze swojego stanowiska. Dziesiąty powojenny premier Bawarii poda się do dymisji. Nie będzie również ponownie kandydował na stanowisko szefa CSU. Sprawiła to zeszłoroczna afera związana z koleżanką partyjną, starościną powiatu ziemskiego Fürth, dr Gabriele Pauli (jest ona zresztą członkiem zarządu CSU). Jej zdaniem, ówczesny (podał się do dymisji dwa dni po ukazaniu się artykułu w ?Süddeutsche Zeitung?) szef jednego z biur w kancelarii premiera Michael Höhenberger próbował wyszpiegować niewygodne informacje o dr Pauli, aby ją skompromitować. Szukał plotek o problemach alkoholowych i znajomościach z mężczyznami.

Trwało to niemal miesiąc, ale lepiej późno niż wcale: Stoiber zapowiedział rezygnację ze stanowiska premiera Bawarii (piastuje je od 1993 r., notabene poprzednik również uwikłał się w aferę, ale polityczno-gospodarczą) oraz stwierdził, że nie będzie się ponownie ubiegał o fotel szefa partii (od 1999 r.). To duży przełom w polityce bawarskiej. Jesienią CSU będzie miała zupełnie inne oblicze.

Nowy premier i nowy przewodniczący CSU ? ponownie stanowiska te mają być rozdzielone, jak twierdzą niemieckie media. Głównymi kandydatami do dwóch wspomnianych stanowisk są:

  • dr Markus Söder, sekretarz generalny partii;
  • Horst Seehofer, wiceprzewodniczący partii oraz federalny minister wyżywienia, rolnictwa i konsumentów;
  • Erwin Huber, krajowy minister gospodarki, infrastruktury, komunikacji i technologii;
  • Michael Glos, federalny minister gospodarki i technologii;
  • dr Günther Beckstein, wiceprzewodniczący partii, wicepremier Bawarii oraz (krajowy) minister spraw wewnętrznych; ewangelik.

Intuicja podpowiada mi, że szefem CSU zostanie Söder, a premierem ? Beckstein.

Pozostaje nam tylko marzyć, że w Polsce kiedyś będą obowiązywały takie zasady moralności politycznej. Czy u nas premier podałby się do dymisji z powodu zarzutów na nim ciążących? Nie.

Żaden.

____

Zdjęcie pochodzi z wikipedii, może być rozpowszechniane bez podania źródła.

wykop twitter blip śledzik gwar digg del.icio.us technorati

komentarz

  1. […] Zieloni zdobyli więcej głosów niż 5 lat temu, mimo że sondaże wskazywały raczej, iż partia ta będzie musiała podzielić się elektoratem z Lewicą, gdy ta tymczasem uzyskała tylko 4,3% głosów i przedstawiciele  socjalistów nie znajdą się w Landtagu. Sukces odnotowała również Wolna Partia Demokratyczna (FDP), wracając do polityki krajowej po 14 latach formalnej nieobecności. Jednak ani Zieloni, ani FDP nie będą trzecią siłą w Parlamencie Krajowym ? tę pozycję uzyskała ?anty-partia? Wolni Wyborcy (Freie Wähler, FW), zdobywając zaufanie ponad miliona, czyli 10,2% wyborców. To ponadpartyjna grupa wyborcza, składająca się m.in. z polityków, którzy odeszli z CSU i SPD. Sztandarowym przykładem takiego polityka jest dr Gabriele Pauli, była starościna powiatu Fürth i wiceprzewodnicząca chadeków, która doprowadziła do upadku rządu Edmunda Stoibera. […]

skomentuj

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strona korzysta z systemu zarządzania treścią Wordpress i motywu Digg 3 Column.