tylko michalbuchta.eu
cały internet

buty nam może i pospadają, ale buta pozostanie…

TVN rozpoczyna kampanię dla Samoobrony?
TVN rozpoczyna kampanię dla Samoobrony?

Koalicja z niemoralnymi głupkami ? tak de facto podsumował rok swojego rządzenia Jarosław Kaczyński. W orędziu z 13 sierpnia, po rekonstrukcji rządu, powiedział o nowej Radzie Ministrów, że ?jest teraz intelektualnie i moralnie silniejsza?.

Nie będąc zwolennikiem tego gabinetu, można przecież się zgodzić, że prof. Ryszard Legutko z UJ jest mądrzejszy od magistra Romana Giertycha, a Joanna Kluzik-Rostkowska jest bardziej pracowita niż Anna Kalata.

Czy jednak pewność siebie nie zgubi premiera? Ostatnie wewnętrzne spory w ramach koalicji były bardzo silne. Jeśli potwierdzi się choćby część zarzutów Andrzeja Leppera lub Janusza Kaczmarka ? zaufanie do Ziobry (i automatycznie do Kaczyńskich) spadnie do minimum. Ręczne sterowanie prokuraturą, wzajemne nagrywanie się, dyspozycyjne służby ? wypisz wymaluj sequel z afery Rywina.

Nie będę się odwoływał do sondaży, aby prorokować wynik jesiennych wyborów. Wystarczy mi przekonanie, że wyższa frekwencja w miastach i na zachodzie kraju spowoduje porażkę PiS-u i LiS-u. Rządzącym może pomóc aktualna kampania w mediach. Nieźle zrobione spoty, stargetowane w stronę różnych grup społecznych (przedsiębiorcy, rodzice, emeryci) ? to może nawet zniwelować straty, które niewątpliwie wynikną z aktualnych zawirowań.

Partia Kaczyńskich najwięcej zyskała na obietnicy walki z korupcją. Dzięki temu walkę o stolicę 5 lat temu wygrał dzisiejszy prezydent RP, a jego ugrupowanie zdobyło najwięcej mandatów dwa lata temu. Być może powtórzy się moje przypuszczenie sprzed dwóch lat, że PiS może nie wygrać w stolicy po raz drugi? Tak pisałem tuż po wyborach parlamentarnych:

Platforma cieszy się największym poparciem w województwie pomorskim (okręg gdański – 39,9%), na Górnym Śląsku (okręg katowicki – 34,4%, gliwicki – 33,1%) oraz w Poznaniu (38%) i Warszawie. O ile w tym ostatnim mieście najwięcej głosów otrzymał Jarosław Kaczyński (171 tys.), to wygrała w nim zdecydowanie PO. Może to znaczyć, że za rok PiS może już nie wygrać w wyborach samorządowych stolicy.

I PiS nie wygrał. Kazimierz Marcinkiewicz uciekł do Londynu, skąd czasem udziela wywiadu bądź komentuje bieżące wydarzenia w kraju. Sytuacja polityczna w perspektywie długofalowej zaszkodzi PiS-owi, bo dotąd nikt nie oskarżał tej siły politycznej, wypowiadając tak poważne zarzuty. Dotychczas były to raczej drobne prztyczki od opozycji i z zagranicy.

Może 13 miliardów PZU ?zgubiło się? już za kadencji PiS-u? Gdyby te zarzuty się potwierdziły, to moglibyśmy mówić o tysiąckrotnej aferze Rywina. Przyjmując znane stwierdzenia Kaczmarka (dostał teczkę z dokumentami od Netzla, powiadomił prezydenta), można by postawić tezę, że winne całej aferze jest Prawo i Sprawiedliwość. Bo gdyby to się stało za poprzednich rządów ? ani Netzel, ani Kaczmarek, ani tym bardziej Kaczyńscy ? nikt nie miałby skrupułów, aby ujawnić fakty obciążające opozycję.

Interesujące jest zachowanie sił politycznych w sprawie komisji ds. akcji/afery CBA. PiS wyraźnie boi się powstania takiego gremium. Pod względem odwagi politycznej partia rządząca jest zdecydowanie słabsza od SLD z czasów Rywingate. Kaczyńscy pokazują, że mają coś do ukrycia. Oni i ich współpracownicy alergicznie reagują na pomysł stworzenia komisji śledczej, sugerując, że komisja to apologia korupcji. Używają prostego myślenia, że negowanie niektórych działań agencji antykorupcyjnej równa się negowanie walki z przestępcami, co z kolei oznacza popieranie korupcji.

W LiS-ie widać bezwarunkowe dążenie do powołania komisji, które Ligę i Samoobronę kosztowało kilka stołków. Platforma chce wyborów, a nie komisji. Najbardziej zabawne jest postępowanie SLD. Chce jednocześnie i komisji śledczej, i skrócenia kadencji Sejmu. Może nie zdają sobie sprawy, że powołanie komisji ds. akcji CBA oznacza przedłużenie o przynajmniej rok trwania tego parlamentu. Potrzebny byłby czas na ukonstytuowanie się V komisji śledczej, na zebranie z prokuratury i sądu materiałów, na przesłuchanie świadków i na przyjęcie raportu. Moim zdaniem, lewica powinna dokładniej rozważyć sytuację i głosować za własnym wnioskiem o skrócenie kadencji? Na marginesie ? instytucja ?samorozwiązania? Sejmu nie funkcjonuje już w polskim prawie konstytucyjnym. ?Skrócenie kadencji? jest nieco innym aktem.

Wciąż zastanawia mnie wizyta lidera opozycji u prezydenta. Oprócz umówienia się w sprawie przyspieszonych wyborów i oddaleniu wizji powołania komisji śledczej, o czymś musieli dyskutować przez te 240 minut. Może współpraca między dwiema prawicowymi partiami będzie miała bardziej konkretny wymiar?

Nierealne? W Polsce niestety nie?

(13 sierpnia)

wykop twitter blip śledzik gwar digg del.icio.us technorati

skomentuj

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strona korzysta z systemu zarządzania treścią Wordpress i motywu Digg 3 Column.