tylko michalbuchta.eu
cały internet

to będą ciekawe trzy lata

Tytuł nawiązuje do znanego chińskiego przekleństwa (?Obyś żył w ciekawych czasach?). A zatem mamy cohabitation w wersji prawicowo-prawicowej, która ? już teraz to widzimy ? będzie trudniejsza niż poprzednie koabitacje lewicowo-prawicowe w latach 1993-1995 (Wałęsa-SLD/PSL) i 1997-2001 (KwaśniewskiAWS/UW). Potrwa to przynajmniej do roku 2010, gdy odbędą się wybory prezydenckie. Jeśli ponownie wygra Lech Kaczyński bądź inny polityk PiS-u , sytuacja taka może trwać dłużej.

Mimo to Platforma i premier Tusk mają trzy lata względnego spokoju, jeśli chodzi o reformy ustrojowe, gospodarcze i społeczne. Następne istotne wybory dopiero w 2010 roku, prezydenckie i samorządowe ? chyba że wcześniej parlament zmieni ustrój jednostek samorządu terytorialnego, na przykład zmieniając długość kadencji rad gmin (miast, powiatów) i sejmików. Wcześniej wybory do Parlamentu Europejskiego (czerwiec 2009), ale one nie mają większego znaczenia dla polityki wewnętrznej. Dlatego będzie SPOKÓJ, jak na wyborczych billboardach. Na to przynajmniej liczy elektorat. Więc i ja.

PO już wzięła się za zmiany na poziomie województw. Zapowiadają to premier i nowi wojewodowie, a realizuje to już wicepremier Schetyna. Nikt się tym nie chwali na stronie ministerstwa, ale zawieszono nabór w administracji rządowej. Biorę udział w konkursie na jedno ze stanowisk w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim (dociekliwi znajdą, jakiż to fotel), i po rozmowie kwalifikacyjnej dowiedziałem się, że nie wiadomo, kiedy konkurs zostanie rozstrzygnięty ? właśnie ze względu na prikaz z Warszawy. Priorytetem nowych wojewodów jest decentralizacja i odchudzenie administracji rządowej na rzecz urzędów marszałkowskich. Idea OK, realizacja ? chyba trochę zbyt szybka i beztroska.

Sondaże wskazują, że nowy rząd ma duże zaufanie społeczne. Kto wie, może za rok poparcie wciąż będzie tak wysokie? Istotne znaczenie może mieć współpraca na linii prezydent-premier, a ostatnie wydarzenia pokazują, że jeszcze ważniejsze są relacje kancelaria prezydenta-rząd.

wykop twitter blip śledzik gwar digg del.icio.us technorati

komentarz

  1. Eee… nic nie zrobią. Wybory do europarlamentu za pasem. Nie zaryzykują.
    Czekają nas cztery lata zimowania i niestety triumfalny powrót kaczyzmu.

skomentuj

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strona korzysta z systemu zarządzania treścią Wordpress i motywu Digg 3 Column.