tylko michalbuchta.eu
cały internet

autonomia a separatyzm, czyli o ignorancji

?Odrywanie Śląska od Polski i zamiar utworzenia Śląskiej autonomii? ? tego nie chce Andrzej Kuczok w swoim wpisie na blogu w serwisie chorzowianin.pl. Wpis dotyczy zupełnie innej sprawy, a mianowicie kodyfikacji śląszczyzny. Niestety, ojciec znakomitego pisarza miksuje dwa, na Górnym Śląsku niezwykle gorące, tematy. Myli też dwa wyrazy obce.

Odrywanie Śląska od Polski byłoby separatyzmem, natomiast są to na Górnym Śląsku przebrzmiałe nuty, choć popularne w pierwszych latach po I wojnie światowej. Z kolei ?utworzenie śląskiej autonomii? byłoby naturalną konsekwencją decyzji, podjętej przez Sejm Ustawodawczy (II RP) 15 lipca 1920 roku. Decyzją tą było uchwalenie statutu organicznego1, nadającego ziemiom śląskim szeroką autonomię od momentu, gdy znajdą się w granicach państwa polskiego.

Andrzej Kuczok podnosi też kwestię powstań śląskich, pisze że powstańcy się w grobach przewracają itp. Powstańcy z III powstania musieli wiedzieć o decyzji Sejmu (a także o analogicznej, choć mizernej, propozycji niemieckiej) z uwagi na obustronną propagandę przed plebiscytem (marzec 1921 r.). Skoro więc Polska dawała autonomię, a celem III powstania było przyłączenie do niepodległej Polski, to logiczne jest, że powstańcy śląscy walczyli między innymi o autonomię.

Wiadomo, że żyjący obecnie autonomiści śląscy, mimo że ich poprzednicy jeszcze w latach 90. XX wieku byli uważani ? często słusznie ? za oszołomów, dziś są zarówno spadkobiercami wspaniałej polskiej tradycji, jak i reprezentantami nowoczesnego myślenia o naszym kontynencie. A na pewno bardziej nowoczesnego niż anachroniczny, niemal XIX-wieczny nacjonalizm, skopiowany w każdym z państw europejskich, kreujący Unię Europejską jako sumę nacjonalizmów, czyli tzw. ?Europę Ojczyzn?.

Na Górnym Śląsku stale, z reguły w sposób zamierzony, utożsamiane są słowa ?autonomia? i ?separatyzm?. Mimo obecnej aktywności w mediach, wciąż pokutują dawne stereotypy o odłączaniu od Polski i przyłączaniu do Niemiec. Ale RAŚ nie jest już marginesem, co widać w artykułach GW, DZ, felietonach Kazimierza Kutza i Michała Smolorza czy tekstach MM Silesia. O RAŚ pozytywnie mówiono i pisano m.in. w tvn24, RzGN (pdf 1,8 MB), a nawet w tradycyjnie nieprzychylnym Schlesisches Wochenblatt. W ostatnich miesiącach brak wiedzy i, co za tym idzie, nienawiść wobec RAŚ, pokazała senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS, ZKP).

A teraz także Andrzej Kuczok.

Z Chorzowa.

_______

na zdj.: Opole, stolica Górnego Śląska, na licencji Public Domain, zobacz większe


 1. Dz.U. RP 1920 nr 73 poz. 497, wersja tekstowa na serwerze UJ, oprac. Bartłomiej Migda / wersja PDF w bazie Sejmu RP, zobacz też: ustawa samorządowa z 1922 r. o autonomii Małopolski Wschodniej []
wykop twitter blip śledzik gwar digg del.icio.us technorati

komentarze

 1. Ale generalizujesz. Jak piłkarze walczą o zwycięstwo, a tuż przed meczem drużyna z danej grupy oferuje im kase, żeby nie odpuscili ostatniego meczu i pomogli przejsc dalej to oczywiscie wszyscy piłkarze grają o tą kasę, pomimo tego jaki był ich podstawowy cel.
  Ciekawe dlaczego Powstańcy walczyli o Polskę w I i II Powstaniu? Już wtedy kuszono ich Autonomią? To dlaczego nie walczyli o swój kraj?

 2. Może i generalizuję, ale Ty:

  Ciekawe dlaczego Powstańcy walczyli o Polskę w I i II Powstaniu?

  stawiasz tezę, że w I i II walczyli o Polskę. A może walczyli bardziej z Niemcami niż o Polskę?

 3. Radek – jeśli chodzi o I i II „powstanie” to już sama nazwa (zwłaszcza w pierwszym przypadku) jest dyskusyjna. Były to wydarzenia na zbyt małą skalę by nazywać je powstaniami. To w 1919r to był raczej antykapitalistyczny bunt.

  Jakiś większy zryw miał miejsce dopiero po uchwaleniu przez Sejm Rp autonomii.

  Jesli wiec przyrównać gwarancję autonomii do kasy to można powiedzieć, że był to ważny czynnik motywujący, choć oczywiście nie jedyny.

 4. bo co tu komentować? nieuctwo i posługiwanie się wyświechtanymi frazesami ?
  btw, Kuczok wybitny?

 5. Mnie tam generalnie koło pały cała ta autonomia lata. Nie mieszkam na Śląsku i nikt u mnie na wiosce nawet nie piśnie o RASiu, autonomii czy oderwaniu Śląska od Polski. Ciągle organizujecie marsze, szalejecie w sieci, gazetach i telewizji o autonomii. A może by tak spytać mieszkańców Śląska co o tym myślą? Jest ich w cholerę i sprawa ich bezpośrednio dotyczy. Jakieś referendum etc?
  Ja wiem, że RASiowi chodzi o autonomię, bo prawda jest taka, że Śląsk nijak się ma do Polski. Tyle, że nic się nie poradzi na krzykaczy z Warszawy, jak ta posłanka. Ludzie będący daleko od problemu, nie skumają o co chodzi. Polityków mamy niewykształconych. Mylą pojęcia? A czego się spodziewać, po średnio inteligentnych, granatem od pługa oderwanych 😉
  Ale powtarzam. Spytajcie wszystkich ludzi mieszkających na Śląsku (nie w śląskim) co myślą o autonomii. Dlaczego procent Ślązaków (ha! i nie tylko ich) w RASiu ma decydować za kilka milionów? Bo tak sobie wymyśliliście? Ochłońcie nieco.

 6. Zwróciłem uwagę na tą stronę,bo na żaden temat nie wypisuje się tylu bzdur. Co jest kontrowersyjnego w autonomii Śląska? Co jest przerażającego w tym,że Ślązacy chcą wydawać pieniądze ze swoich własnych podatków?
  W każdym starciu na argumenty zwolennicy autonomii Śląska biją tych,którzy się jej boją.

 7. Bialix, organizowane marsze, „szaleństwa” w sieci, gazetach i TV to promowanie idei autonomii, a nie decydowanie „za wszystkich ludzi mieszkających na Śląsku”. Dla mnie logicznym jest, że o kwestii poszerzenia władzy samorządów do poziomu postulowanej autonomii, wypowiedzą się mieszkańcy podczas referendum.

 8. Co mieszkańcy regionu o tym myślą? Chyba są na tak, skoro 21 tysięcy osób swoim imieniem, nazwiskiem i wizerunkiem popiera tę inicjatywę. Miłego przeglądania 😉

 9. Magia liczba?
  Dokładnie 21115, z czego ok. 10% to są konta fikcyjne, częśc to tylko i wyłacznie sympatycy, ludzie przyjmujący każde zaproszenie, krewni i znajomi itd.
  Poza tym idee autonomii są żywe raczej w południowej części Górnego Śląska- w Bytomiu czy Gliwicach, gdzie jest dużo Kresowiaków, jakoś panuje cisza w temacie.
  A czy ktoś badał stosunek najbardziej chyba śląskiego medium w regionie- Radia Piekary 88,7 FM do autonomii?

 10. 10% to konta fikcyjne? Nieprawda. Zdziwiłbym się, jeśli tych kont fikcyjnych byłoby więcej niż 2-3% (400-600), a z reguły są to konta klubów piłkarskich, mediów, inicjatyw śląskich oraz miast i wsi. O ile wiem, nie ma w znajomych AŚ na NK kont fanklubów piosenkarek, maskotek itp.

  Nie zgodziłbym się też co do tej południowej części, ponieważ tuż obok Bytomia i Gliwic są miasta na wskroś górnośląskie (w sensie społecznym), jak Świętochłowice, Piekary Śl. czy Chorzów.

 11. Karlik i myślisz, że ludzie Was poprą wystarczającą ilością głosów? Jakoś szczerze w to wątpię. RAŚ znany jest w tzw. wyższych kręgach społecznych. Wiedzą o nim studenci, naukowcy, politycy, artyści etc. Ale spytaj szarego człowieka z ludu, który mieszka np. w Katowicach, co to jest RAŚ. Nie będzie wiedział, tego jestem pewien.
  Jeśli naprawdę zależy wam na autonomii, to znajdźcie sponsorów, którzy opłacą RAŚ i pozwolą spopularyzować akcję wśród mas pracujących. Tylko znajdźcie takich, którzy wiedzą, że interesów nie muszą robić z Warszawą. A jak już będą pieniądze, to będą festyny dla ludu, różne akcje uświadamiające etc. Kombinować ludu! Kombinować 😉

 12. Aha, Lauro, tak z ciekawości przejrzałem pierwszy tysiąc znajomych AŚ na naszej-klasie. Jeśli liczyć do kupy wszystkie konta fikcyjne, usunięte i nieoznaczone jako fikcyjne, będące nimi w rzeczywistości… Wychodzi na to, że 70 na 1000 nie istnieje jako osoba fizyczna. 7% man. Liczę dalej.

 13. Usuniętych nie licz, bo nie wiadomo, czy to konta fikcyjne.
  Licz dalej. :)

 14. te 21115 osób to mniej-więcej taki sam wskaźnik poparcia, jak ilości głosów oddane w tej sondzie:
  http://slask.naszemiasto.pl/inne/specjalna_galeria/5306_6257.html
  Z tego po prostu niewiele wynika.
  A śląski separatyzm to dobry straszak

 15. Tak czy inaczej usunięci się nie liczą do znajomych 😉

 16. bs, ile można straszyć? Trzeba działać, działać, działać, a nie straszyć. W końcu znajdzie się ktoś, kto się nie przestraszy :]

 17. A może zamiast narzekać i zachęcać do działania sami sie przyłączycie? Wiem, że patrzenie z boku i krytykowanie jest dużo łatwiejsze tylko nieco dziwnie patrzeć jak jedni sie męczą a drudzy z założonymi rękami wybrzydzają.

 18. A po co? Palcem nie kiwnę by pomóc RASiowi, ani tym bardziej, by zaszkodzić. Doradzić mogę, żeby pomóc ludziom, których znam i lubię, ale do tego ręki nie przyłożę. Z trzech powodów:
  – nie mieszkam na śląsku (choć na nim przebywam często)
  – z zasady nie wcinam się do stowarzyszeń i akcji oraz ruchów
  – leniwy jestem
  Wystarczy?

 19. http://www.kuczok.chorzowianin.pl/item-10116.html

  Ciąg dalszy wynurzeń Kuczoka seniora. No cóż, z takiej formacji intelektualnej się wywodzi, pod niebiosa wysławiał ślązakożercę Kurzydłę- Grażyńskiego, nie ma się więc co dziwić, że wypisuje bzdury.

 20. Bylem kiedys na imrezie literackiej we Wiesbaden – czytaniu ksiazki Kuczoka „Gnój” w jego obecnosci.

  Przyszedlem z ojcem, bo to dla mnie byl temat slaski, autor-Slazak i ksiazka o Slasku.

  Nawet w zaproszeniu stalo jak byk, ze autor urodzony…wywodzi sie z…..ksiazka o zawilych….w jego hajmacie….granica panstw i kultur…..specyficzny mikroklimat itd. itp.

  Po czytaniu, podczas dyskusji pytam sie wiec, na ile i w jakim sensie oraz stopniu itd. wplynal jego „background” na tresc dziela.

  A On robi glupia, zaskoczona mine. Usmiecha sie do mnie jak do wariata. Rozglada sie kpiaco wokol. I twierdzi nagle, ze pierwszy raz slyszy. Tak nie bylo, nie jest i nigdy nie bylo jego zamiarem.

  Wyobrazcie to sobie !

  Dopiero potem zrozumielismy:
  1) „komitet organizacyjny” byl czysto polonijny
  2) specyfika tego plastykowego polonocentrycznego swiatka jest wzajemne glaskanie sie po brzuszku i usmiechanie sie do siebie, pielegnujac taka „swoista” atmosfere nibyintelektualna
  3) impreza ta byla czescia wielkiej machinerii-tournee po calych Niemczech – i tez Targi Ksiazki (Buchmesse) we Frankfurcie

  Chodzilo Mu (i Jego managerom) pewnie o to, zeby tylko nie byc kontrowersyjny, koniecznie wkomponowac sie w aktualnie modna na-chama-sie-pojednamy-choc-nie-znamy-i-nie-rozumimy-mode polsko-niemiecka. I byc „politycznie poprawny” (tzn. odciac sie od – nie istniejacych wobec Niego – zarzutów rewizkonizmu-rewanzyzmu i „wczorajszosci”).

  Bo on nie jest pisarzem slaskim……
  On jest przeciez bardzie „uniwersalny”, no nie. :)))
  :(((((((((((((((((((((( SZOK ! – „Nie tedy droga, Glupcze!”

  —> No to co sie spodziewac od Jego Fatra ?

 21. Zreszta, w kazdym streszczeniu „Gnoju”, np. w internecie – czy to po polsku, czy po slasku, czy po niemiecku: ZAWSZE jest tzw.element, czy przynajmnie „tlo” slaskie.

  Widac: Autor swojego oevre nie zrozumial. :))))))

 22. Szkocka BBC o Górnym Śląsku
  12.08.2009.

  Po anglojęzycznych kanałach Al-Jazeera International i Russia Today specyfiką Górnego Śląska i dążeniami regionu do autonomii zainteresowała się szkocka BBC. Ekipa telewizyjna ze Szkocji przebywała na Górnym Śląsku w pierwszych dniach sierpnia, przeprowadzając rozmowy m.in. z Bartłomiejem Świderkiem z Rady
  Naczelnej Ruchu Autonomii Śląska.

 23. „Skoro więc Polska dawała autonomię, a celem III powstania było przyłączenie do niepodległej Polski, to logiczne jest, że powstańcy śląscy walczyli między innymi o autonomię”

  Ta teza jak i całe zdanie jest nie logiczne 😉
  polecam podstawy logiki która przerabiana jest chyba na każdych studiach.

  Celem tego powstania wcale nie musiała być autonomia, aczkolwiek tego nie można wykluczyć, najlepiej zapytać tych którzy o Polskę walczyli 😉 a nie wciskać PROPAGANDĘ!!!

 24. Lipa RAŚ ? no no, nie pomyślałbym, że mamy już swoje drzewko 😉

  Zdanie, które zacytowałeś (-aś) jest logiczne. Powstańcy wiedzieli, że Polska oferuje autonomię, w związku z tym do czynników, które wpłynęły na przyłączanie się do walki, oprócz pierwotnego rozstrzygnięcia mocarstw i silnej penetracji polskiej agentury, o czym wielokrotnie mówili historycy. Nie można jednak pomijać gestu Rzeczypospolitej z 15 lipca 1920 roku, bo przecież autonomia nie została nadana bez powodu.

 25. Dzieki za ciekawe informacje

 26. Świetny pomysł, ale czy to będzie działać na dłuższą metę?

skomentuj

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strona korzysta z systemu zarządzania treścią Wordpress i motywu Digg 3 Column.