tylko michalbuchta.eu
cały internet

pierwsza klęska CSU od pół wieku

karta wyborcza (głos pierwotny)

Strona A karty wyborczej do bawarskiego Landtagu (wzór)

Porażka, dramatyczny upadek, klęska. Inaczej nie da się opisać tego, co bawarscy wyborcy zafundowali Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU). Partia rządząca Bawarią samodzielnie od niemal pół wieku straciła 1,6 miliona głosów (17,3%) w porównaniu do poprzednich wyborów krajowych. Socjaldemokraci (SPD) uzyskali najgorszy wynik w okresie powojennym. Straty dwóch głównych partii to jednak nie wszystkie ważne zmiany w krajowym systemie partyjnym. Większą niespodzianką były jednak wyniki czterech innych ugrupowań.

Zieloni zdobyli więcej głosów niż 5 lat temu, mimo że sondaże wskazywały raczej, iż partia ta będzie musiała podzielić się elektoratem z Lewicą, gdy ta tymczasem uzyskała tylko 4,3% głosów i przedstawiciele  socjalistów nie znajdą się w Landtagu. Sukces odnotowała również Wolna Partia Demokratyczna (FDP), wracając do polityki krajowej po 14 latach formalnej nieobecności. Jednak ani Zieloni, ani FDP nie będą trzecią siłą w Parlamencie Krajowym ? tę pozycję uzyskała ?anty-partia? Wolni Wyborcy (Freie Wähler, FW), zdobywając zaufanie ponad miliona, czyli 10,2% wyborców. To ponadpartyjna grupa wyborcza, składająca się m.in. z polityków, którzy odeszli z CSU i SPD. Sztandarowym przykładem takiego polityka jest dr Gabriele Pauli, była starościna powiatu Fürth i wiceprzewodnicząca chadeków, która doprowadziła do upadku rządu Edmunda Stoibera.

Trzeba jednak pamiętać, że w 90 na 91 okręgach jednomandatowych CSU uzyskała mandat. Dwa inne mandaty uzyskała w okręgach wielomandatowych (ich granice są tożsame z granicami okręgów-rejencji). Jedyny niechadecki mandat bezpośredni uzyskał szef bawarskiej SPD, Franz Maget, w jednym z monachijskich okręgów. Pozostałe 38 mandatów SPD zdobyła w rejencjach. Wolni Wyborcy wyślą do Landtagu 21 przedstawicieli, Zieloni dziewiętnastu, a FDP ? 16.

karta wyborcza (głos wtórny)

Strona B karty wyborczej do bawarskiego Landtagu (wzór)

Dr Beckstein zrezygnował dziś o 12:46 z funkcji premiera, a dr Huber wcześniej ? z funkcji szefa partii. Według BR-online (serwisu internetowego bawarskich mediów publicznych), o schedę po premierze stara się czterech polityków CSU: minister spraw wewnętrznych Joachim Herrmann, minister sztuki dr Thomas Goppel (syn Alfonsa Goppela, premiera w latach 1962-1978), lider frakcji Georg Schmid oraz federalny minister wyżywienia, rolnictwa i konsumentów Horst Seehofer. Ten ostatni stwierdził, że będzie obejmie stanowisko, jeśli frakcja nie zdecyduje się na żadnego z trzech powyższych kandydatów. Koalicja będzie się składać z CSU i FDP lub ewentualnie z CSU i Wolnych Wyborców.

Na koniec warto dodać, że w internecie, mimo obowiązywania ustawy o ochronie danych osobowych, można znaleźć prywatne adresy pocztowe wszystkich kandydatów, a zatem i wszystkich deputowanych do Landtagu.

Przegląd witryn internetowych w niedzielę wyborczą, wkrótce po ogłoszeniu sondażowych wyników:

wieczór wyborczy: ARD.de

ARD.de
Wybory krajowe w Bawarii: CSU traci większość absolutną
CSU, dotychczas samodzielna władczyni Bawarii, musi przyjąć do wiadomości porażkę. Według prognozy ARD otrzyma tylko 43% głosów i będzie prawdopodobnie musiała wejść w koalicję. Dla przyzwyczajonej do sukcesów CSU jest to scenariusz jak z horroru.

wieczór wyborczy: ZDF.de

ZDF.de
Wybory do Landtagu. Większości absolutnej już nie ma
Prognoza: CSU potrzebuje koalicji do dalszego rządzenia
FDP i Wolni Wyborcy w Landtagu, Lewica na granicy

wieczór wyborczy: BR-online.de

BR-online.de
Wybory do Landtagu Bawaria. Prognoza: CSU ma 43%
Katastrofa dla CSU podczas wyborów do Landtagu w Bawarii: Chrześcijańsko-społeczni spadają według prognoz na 43%. SPD otrzymuje 19%. Zieloni zdobywają 9,5%, FDP ? 8 %. Wolni Wyborcy mają 10,5%. Partia Lewicy traci wejście do Landtagu mając 4,5%.
Na zdjęciu: plakat wyborczy premiera Becksteina, na pierwszym planie znak drogowy ?Objazd?

wieczór wyborczy: sueddeutsche.de

sueddeutsche.de
Wybory do Landtagu w Bawarii. CSU dramatycznie upada
Po raz pierwszy od 46 lat CSU w bawarskich wyborach do Landtagu zjechała poniżej granicy 50%: partia zdobyła zaledwie 43% głosów

wykop twitter blip śledzik gwar digg del.icio.us technorati

komentarz

  1. […] ale w ilości głosów wtórnych (w listę krajową bawarskim okręgu wielomandatowym) spadła z niskiego, zeszłorocznego pułapu (43,4%) na 42,6%. SPD w Bawarii również zaliczyła spadek: zdobyła 16,8%, gdy FDP uzyskała […]

skomentuj

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strona korzysta z systemu zarządzania treścią Wordpress i motywu Digg 3 Column.