tylko michalbuchta.eu
cały internet

sto kilometrów absurdu

polnische Wirtschaft (pol. polska gospodarka, polskie gospodarzenie) ? stereotypowe określenie funkcjonujące w społeczeństwie niemieckim, dotyczące organizacji społeczeństwa polskiego. Według tego stereotypu domyślnie ?polnische Wirtschaft? oznacza skrajną niegospodarność, brud i brak planowania oraz manier.

Tak w Wikipedii opisane jest sformułowanie, mające korzenie w XVIII?wiecznych różnicach gospodarek ? pruskiej i polskiej. I niestety, skrajna niegospodarność do dziś jest prawdziwa.

Powyżej piszę o 92 kilometrach tak zwanej autostrady Wrocław?Krzywa (zobacz na mapie). Ten odcinek nie ma pasów awaryjnych. (zobacz zdjęcie via skyscrapercity). Co jakiś czas zdarzają się krótkie wysepki z pełnym pasem awaryjnym, to jednak nie zmienia faktu, że na większości odcinka (jakieś 99%) dozwolona maksymalna prędkość to 110 km/h. Oczywiście nie jest to normalna prędkość dla betonowej autostrady, dlatego auta jadą te 130 km/h i więcej. Szczególnie, że kierowcy  jadący z Niemiec muszą odreagować i odrobić 60 kilometrów drogi krajowej nr 4 Zgorzelec?Krzywa, którą pokonuje się średnio 40?60 km/h.

Co o A4 pisała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad? Jak zwykle zadowolona z siebie państwowa agencja chwaliła się:

Głównym celem inwestycji było poprawienie stanu technicznego nawierzchni, zwiększenie nośności drogi i jej przystosowanie do przenoszenia obciążeń do 115 kN/oś, zwiększenie płynności potoku ruchu i średniej prędkości z 80 do 100 km/h, poprawa bezpieczeństwa ruchu, zmniejszenie oddziaływania na środowisko oraz ułatwienie międzynarodowego transportu drogowego. (zobacz resztę dokumentu w formacie PDF)

Rząd też chętnie przecinał wstęgę, choć po otwarciu (28 sierpnia 2006 r.) ówczesny minister transportu, Jerzy Polaczek (PiS, obecnie P21), przyznawał w radiu RMF, że ta nowa, betonowa autostrada nie spełnia europejskich wymogów bezpieczeństwa. Mówił wtedy, że nową drogę

trzeba będzie przebudować, bo nie spełnia obecnych europejskich standardów

Niestety, nic dotąd nawet nie usłyszałem o konkretnych planach przebudowy istniejącego odcinka A4 Wrocław?Krzywa. Skoro nie zrobiono tego w ciągu pierwszych trzech lat, to obawiam się, że zachodnioeuropejscy kibice za kolejne trzy lata będą musieli jechać przez tę ?nowoczesną autostradę?. A to tylko dodatkowy wstyd dla państwa polskiego.

wykop twitter blip śledzik gwar digg del.icio.us technorati

komentarz

  1. […] O pewnym aspekcie działalności owej instytucji można przeczytać również na michalbuchta.eu […]

skomentuj

Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strona korzysta z systemu zarządzania treścią Wordpress i motywu Digg 3 Column.